Kontakt

Polska Izba Makaronu

ul. PCK 39
09-400 Płock

Telefon: +48 509 811 690

E-mail: izba@makarony.net

Logowanie dla członków

Zaloguj się, aby mieć dostęp do materiałów

Logowanie

Marek Dąbrowski ponowie wybrany na stanowisko Prezesa Polskiej Izby Makaronu

W ubiegły piątek członkowie Polskiej Izby Makaronu wybrali nowy zarząd Izby. W skład zarządu weszli: Marek Dąbrowski, Marcin Zieliński, Jarosław Waśkowski, Grzegorz Kondracki, Robert Jagielski, Piotr Jarosiński oraz Hubert Panek. Na prezesa Polskiej Izby Makaronu został ponownie wybrany Marek Dąbrowski, który piastował to stanowisko od 5 lat. Dziękuję za zaufanie i powierzoną funkcję. Rola jaką jest dane mi pełnić w Izbie zobowiązuje do prowadzenia dialogu nie tylko wewnątrz środowiska przedsiębiorców, ale także z otoczeniem zewnętrznym. Moim celem jest zabezpieczanie interesów naszej branży i ukazywanie szczególnej roli jaką pełni makaron na polskich stołach. Ostatni rok pokazał jak bardzo potrafimy się zjednoczyć i być aktywni w przestrzeni publicznej, w trosce o nasze przedsiębiorstwa i pracowników. Wiem, że najbliższe lata będą dużym wyzwaniem, chcę, aby Polska Izba Makaronu była wiodącą Izbą w sektorze rolno – spożywczym i wierzę, że wspólnie uda nam się to osiągnąć. – podkreślił Marek Dąbrowski, Prezes Polskiej Izby Makaronu.

Ważnym celem spotkania Walnego Zgromadzenie Członków PIM, było podjęcie Uchwały o przystąpieniu Izby do Unii Europejskich Stowarzyszeń Producentów Makaronu   UN.A.F.P.A. w Rzymie, która ma na celu zapewnianie definiowania, reprezentowania i obrony interesów przemysłu makaronowego UE w ramach Unii Europejskiej. Głos Polskiej Izby Makaronu ma ogromne znaczenie w przestrzeni polskiego sektora spożywczego. Chcemy, aby nasze postulaty były wzmacniane przez Unię Europejskich Stowarzyszeń Producentów Makaronu a jedocześnie sami będziemy wspierać przedsiębiorców z całej Europy za pośrednictwem udziału w ramach Stowarzyszenia. W Polsce zabiegamy o poprawę sytuacji producentów makaronów, mamy świadomość jak dużą rolę odgrywa branża w sektorze rolno – spożywczym, a w całej Europie sytuacja wygląda podobnie, dlatego jest potrzebny jeden glos branży. – dodał Marek Dąbrowski, Prezes Polskiej Izby Makaronu.

Polska Izba Makaronu (PIM) powstała w 1997 roku, jako przedstawiciel środowiska producentów makaronu do współpracy z administracją państwową. Izba współdziała w tworzeniu warunków sprzyjających wszechstronnej działalności gospodarczej, w tym także w zakresie handlu zagranicznego a do jej zadań należy aktywne włączanie się i współpraca z organami administracji państwowej w zakresie legislacji dotyczącej produkcji, obrotu makaronu, a także podejmowanie wspólnych działań promocyjnych i marketingowych, prowadzenie działalności wydawniczej i informacyjnej oraz współudział przy organizacji targów spożywczych.

Od miesięcy producenci makaronów zabierają głos ws. ochrony ich przedsiębiorstw i setek pracowników, nie ustępując w prowadzeniu dialogu na temat sytuacji branży.

Największymi wyzwaniami producentów makaronu są obecnie:

  • utrzymanie rotacji produktów po wzroście cen a to może pogorszyć moralność płatniczą w branży oraz zmusić ich do przerzucenia kosztów na odbiorców końcowych;
  • blokada tureckich kontyngentów żywności.  Turcja dzięki pomocy swojego rządu w postaci dopłat do wyeksportowanych makaronów, oraz dopłat pokrywających koszty transportu eksportowanych makaronów stała się drugim producentem makaronu na świecie, pomimo tego, że importuje pszenicę. Nadmiar zboża nie musi być dla Polski problemem, a ogromnym atutem, który powinniśmy umieć wykorzystać;
  • zagwarantowanie ochrony polskiego makaronu jako ważnego elementu w sektorze rolno – spożywczym gwarantującego stabilność rynku- relatywnie niska cena oraz długi czas przechowywania.

Oprócz przyjętych powyższych postulatów, członkowie Polskiej Izby Makaronu jasno określili się w sprawie budowania jednolitego i spójnego głosu branży. Dla wzmocnienia przekazu zaapelowali do innych producentów makaronów o włączenie się w pracę Izby i przyłączenie do organizacji. Walne zgromadzenie członków Polskiej Izby Makaronu określiło ważne kierunki dalszych działań. Chcemy budować silny i słyszalny głos w przestrzeni publicznej i sektorze rolno – spożywczym, dlatego zachęcamy wszystkich przedsiębiorców branży makaronowej, aby dołączyli do grona członków naszej Izbypodkreślał Robert Jagielski, Członek Zarządu Polskiej Izby Makaronu.