Kontakt

Polska Izba Makaronu

ul. PCK 39
09-400 Płock

Telefon: +48 509 811 690

E-mail: izba@makarony.net

Logowanie dla członków

Zaloguj się, aby mieć dostęp do materiałów

Logowanie

Producenci makaronów będą inwestować we własne źródła energii

W 2023 roku producenci makaronów będą skupiać się na utrzymaniu pod kontrolą kosztów produkcji oraz utrzymaniem sprzedaży z roku ubiegłego, który był ponadstandardowy - powiedział Marcin Zieliński, dyrektor ds. rozwoju/Business Development Director w spółce Makarony Polskie.

Prognozy dla branży makaronów na 2023 rok

Marcin Zieliński, dyrektor ds. rozwoju/Business Development Director w spółce Makarony Polskie w rozmowie z nami przedstawił prognozy dla branży makaronów na 2023 rok.
Rynek makaronów jest wymagający, ponieważ poza konkurencją krajową, mamy również silną konkurencję zagraniczną. Rynek makaronu w Polsce rośnie o 2-3% średnio roczne. Oczywiście są takie lata jak np. zeszły rok, czy 2020 r., gdzie mieliśmy ponadstandardową sprzedaż związaną z wojną w Ukrainie i pandemią COVID-19. Sytuacja geopolityczna może wpływać na prognozę dla branży makaronowej i to należy brać pod uwagę. Nie można wykluczyć eskalacji działań wojennych i zawirowań na rynku zbóż, a Rosja i Ukraina mają istotny wpływ na światowy rynek handlu zbożem. Patrząc na branżę, widzimy jak wiele czynników należy brać pod uwagę. Działając w tym obszarze trzeba cały czas analizować sytuację na rynku surowców, w odpowiednim czasie zawierać kontrakty terminowe i realizować transakcje spot - ocenił.   Poza wzrostami cen surowców, kosztów pracy, cen nośników energii czy kosztów finansowych, to mamy jeszcze trudne i długie negocjacje z sieciami handlowymi. Nie chcemy bez uzasadnia realizować politykę podwyżek cen, wręcz przeciwnie, staramy się zminimalizować skalę tych podwyżek i częściowo bierzemy je na siebie. Co do ogólnej oceny prognozy dla branży w 2023 roku, to będziemy starać się koncentrować na ograniczeniu kosztów i dopasowaniu oferty produktowo-cenowej dla klientów - dodał.

Wyzwania producentów makaronów w 2023 roku

Zdaniem eksperta producenci makaronów, analizując rosnące ceny prądu i gazu, w 2023 roku będą inwestować we własne źródła energii.
Producenci makaronów będą koncentrować się na zapewnieniu dostępności produktów, pozyskaniu atrakcyjnych cenowo surowców i inwestycjach w efektywne energetycznie źródła energii i ciepła. Obecnie dla małych i średnich przedsiębiorstw, mamy tzw. cenę energii gwarantowana na poziomie 785 zł za 1 Mwh, natomiast dla dużych przedsiębiorstw już jej nie ma. Poza tym, cena ta jest tylko na ten rok, więc nie można zakładać, że Państwo w nieskończoność będzie gwarantowało cenę energii.   Dlatego uważam, że firmy będą starały się inwestować jak tylko będzie to możliwe we własne źródła energii. Szansą na pewno będą środki z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) i możliwości otwierające się przed polskimi przedsiębiorcami. Poza tym, producenci makaronów będą skupiać się na utrzymaniu pod kontrolą kosztów produkcji oraz utrzymaniem sprzedaży z roku ubiegłego, który był ponadstandardowy - wyjaśnił Marcin Zieliński.

» więcej aktualności »